اداره ورزش با این بودجه کار دشواری است - گروه بندی جام جهانی هاکی ناعادلانه بود

بهرام شفیع در گفتگو با برنا:

رئیس فدراسیون هاکی گفت: از نمایندگان محترم مجلس و به ویژه فراکسیون ورزش انتظار می رود تلاش بیشتری داشته باشند تا بودجه ای بهتر و کامل تر به ورزش اختصاص یابد.

به گزارش جوان ایرانی به نقل از برنا، مسابقات جام جهانی هاکی داخل سالن از 15 بهمن ماه جاری در شهر لایپزیک آلمان آغاز می شود. تیم ملی هاکی داخل سالن کشورمان نیز به عنوان تنها نماینده آسیا در این رقابت ها، فردا (یکشنبه) تهران را به مقصد آلمان ترک خواهد کرد. در همین راستا خواندن حرف های بهرام شفیع رئیس فدراسیون هاکی خالی از لطف نیست؛

* ابتدا توضیحی درباره جام جهانی هاکی داخل سالن آلمان بدهید و از کم و کیف این مسابقات بگویید؟
این دومین باری است که هاکی داخل سالن ایران به عنوان تنها نماینده قاره پهناور آسیا در این رقابت ها شرکت می کنند. دوره قبل با وجود آن که برای اولین بار در جام جهانی شرکت کردیم توانستیم به عنوان نهمی دست پیدا کنیم و پس از آن سیر صعودی را طی کردیم و موفق شدیم 5 دوره پیاپی قهرمان هاکی داخل سالن آسیا شویم. در هاکی چمنی نیز رقابت های انتخابی بازی های آسیایی اینچئون هم مجوز حضور در آن رقابت ها را کسب کردیم اما با صلاحدید متولیان ورزش که ساست اعزام کاروان کیفی به المپیک آسیایی را پیش گرفته بودند و با توجه به اینکه شانس برای کسب مدال نداشتیم به اینچئون اعزام شدیم.

*با توجه به نحوه سیدبندی جام جهانی هاکی داخل سالن آیا امیدی به کسب نتایج بهتر نسبت به دوره گذشته در لهستان دارید؟
به نکته خوبی اشاره کردید. متاسفانه همه قدرت های هاکی داخل سالن جهان همچون آلمان قهرمان دوره قبل، اتریش، استرالیا دارای بهترین رتبه رنکینگ جهانی، جمهوری چک و سوئد با ایران در یک گروه قرار گرفته اند و در گروه دیگر لهستان، روسیه، هلند، کانادا، سوئیس و آفریقای جنوبی رقابت می کنند که به مراتب بسیار راحت تر از گروه ماست و این ناعادلانه است.

*نگفتید با وجود این سیدبندی نه چندان عادلانه، امکان تکرار عنوان دوره قبل وجود دارد؟
همان طور که عرض کردم کار بسیار سختی پیش روی داریم. ضمن آن که حدودا بالای 50درصد تیم ملی را تغییر دادیم و به قول معروف جوانگرایی کردیم. باورتان نمی شود میانگین سنی تیم فعلی هاکی سالنی ایران 23 یا 24 سال است و از 10 استان کشور نماینده در تیم ملی داریم. مطمئن باشید مربیان و بروبچه های تیم ملی حداکثر تلاش خود را به خرج می دهند تا نماینده شایسته ای برای ایران و قاره آسیا در جام جهانی آلمان باشند و شما هم برایمان دعا کنید.

*کسب عنوان قهرمانی جام جهانی کوچک در روسیه تا چه اندازه می‌تواند از لحاظ روحی و روانی و اعتماد به نفس به ملی‌پوشان هاکی ما کمک کند؟
بی تاثیر هم نیست. به هر حال 6 مرلحه اردو را ما پشت سر گذاشتیم و جام جهانی کوچک در روسیه هم اردوی خارجی بود و هم شرایط مسابقه را برای بچه های ما تداعی کرد. برابر تیم های خوبی هم بازی کردیم و عنوان قهرمانی را بدست آوردیم. ضمن آن که ملی پوشان ما به 90 تا 95 درصد از آمادگی مطلوب خود رسیدند و انشاءالله بتوانیم درصد و اندازه های واقعی خود ظاهر شویم.

*بودجه این اردوها و مسابقات چگونه فراهم شد. مشکلی نداشتید؟
جا دارد از وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک که به ما کمک کردند تا اردوهای خود را برگزار و ملی پوشان را به این مسابقات اعزام کنیم، تشکر ویژه ای داشته باشم. دکتر گودرزی، دکتر نصرالهی سجادی، دکتر مناف هاشمی و آقایان کیومرث هاشمی، گرشاسبی و کوهی حمایت مالی و معنوی خوبی از هاکی داشتند اما هزینه سفر به آلمان و اقامت در این کشور واقعا سرسام آور است. البته بدیهی است وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک هم با محدودیت های مالی مواجه هستند و به نظرم دولت و به ویژه مجلس شورای اسلامی باید نگاه ویژه ای به ورزش داشته باشند.

*بودجه ورزش کشور در مجلس در حال بررسی است، نظر شما درباره بودجه ورزش چیست؟
بی تعارف بودجه ورزش کم است و برای مملکتی با این جمعیت بالا کفایت نمی کند. من واقعا تعجب می کنم که وزارتخانه ای با این همه مخاطب در عرصه ورزش و جوانان باید با چنین بودجه محدودی اداره شود و البته کار بسیار سختی است. از نمایندگان محترم مجلس و به ویژه فراکسیون ورزش انتظار می رود تلاش بیشتری داشته باشند تا بودجه ای بهتر و کامل تر به ورزش اختصاص یابد چرا که همواره گفته اند عقل سالم در بدن سالم است و برای داشتن یک جامعه سالم باید به ورزش توجه ویژه ای داشت.

*به عنوان سوال آخر چه انتظاری از وزارت ورزش و جوانان دارید؟
همانطور که پیش تر اشاره کردم از حمایت مالی و معنوی دکتر گودرززی و سایر مسوولان وزارت ورزش و جوانان بی نهایت سپاسگزارم و مشکلات این وزارتخانه را کاملا درک می کنم. اما به هر حال هاکی رو به رشد ما باز هم نیاز به توجه بیشتر دارد. از شما هم تشکر می کنم که این فرصت را در اختیار من که نه، بلکه هاکی قرار دادید.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه