کمال تبریزی نیز فیلم «مارمولک» را از روی فیلم «ما فرشته نیستیم» (به کارگردانی نیل جردن/1989) ساخته بود!


چند روز قبل خبر کوتاهی پخش شد که قرار است یکی از شبکه های ترکیه سریالی به نام «مارمولک» پخش کند. سریالی که کپی فیلم «مارمولک»، ساخته کمال تبریزی است.

این سریال از هفته آینده در کنداکتور شبکه ATV قرار گرفته و با نام KERTENKELE روی آنتن خواهد رفت. نقش اول این سریال را تیمور آکارِ 34ساله بازی کرده و اردوغان سوینچ هم کارگردان آن است.

منوچهر محمدی تهیه کننده فیلم مارمولک درباره اینکه آیا ترکها می توانند از روی فیلم ایرانی کپی برداری کنند به تماشاگران امروز، گفته است: آنها نمی توانند داستان فیلم مارمولک را به معنای واقعی کلمه کپی کنند چون روحانیت شان با روحانیت ما فرق دارد.

ضمن اینکه فیلمسازان ما هم بارها از روی فیلمهای خارجی فیلم ساخته اند که چون عضو قانون کپی رایت جهانی نیستیم نمی توان شکایت کرد.


گفتنی است که ترکها داستان «مارمولک» را با تغییر ساخته اند. مثلا در نسخه ایرانی، پرویز پرستویی در لباس روحانیت می رفت تا از کشور فرار کند و اتفاقا به ترکیه برود(!) اما در سریالی که هنرمندان ترک ساخته اند یک سارق اتومبیل در لباس روحانیت می رود اما قرار نیست از جایی فرار کند. به جایش –مثل اغلب سریالهایشان- درگیر یک ماجرای عشقی می شود! البته صحنه هایی که هر دو شخصیت اول، لباس روحانی می پوشند بسیار شبیه هم است و موقعیت های کمیک یکسانی دارد مثل بازی با تسبیح موقع سخنرانی، قسر در رفتن از دست پلیس، حرف زدن با جوانهای پرسشگر و...
لازم به ذکر است که کمال تبریزی نیز فیلم «مارمولک» را از روی فیلم «ما فرشته نیستیم» (به کارگردانی نیل جردن/1989) ساخته بود! 

گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع:sima.jamejamonline.ir

حقوقی که اگر از زنان گرفته شود، مفسده ایجاد می شود
یادداشتی درباره ارتباط میان ویدیوی زهرا امیرابراهیمی و ویدیوی مشهور اتاق عمل
آنا نعمتی: قصد ازدواج ندارم!
گفتگو با شخصیت شیرین، خجالتی و پرروی خندوانه!
سیگار کشیدن "نیکی کریمی" داد منتقدین را درآورد!
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه