هفتاد و سومین دوره جوایز گلدن گلوب بامداد امروز با اجرای ریکی جرویس در هتل بورلی هیلتون واقع در کالیفرنیا برگزار شد. فرزاد مظفری: در شبی سرشار از سورپرایز و شگفتی، فیلم «بازگشته از گور» و ستاره‌ی فیلم لئوناردو دی‌کاپریو دو جایزه‌ اصلی هفتاد و سومین دوره جوایز گلدن گلوب را از آن خود کردند، الخاندرو گونزالس ایناریتو نیز برنده‌ جایزه بهترین کارگردانی گلدن گلوب شد. نحوه‌ی انتخاب برندگان از میان نامزدهای جوایز بسیاری را شگفت‌زده کرد و مهر باطلی بر بسیاری از پیش‌بینی‌های پیش از اعلام جوایز زد. الب ...


گلدن گلوب 2016

هفتاد و سومین دوره جوایز گلدن گلوب بامداد امروز با اجرای ریکی جرویس در هتل بورلی هیلتون واقع در کالیفرنیا برگزار شد.

فرزاد مظفری: در شبی سرشار از سورپرایز و شگفتی، فیلم «بازگشته از گور» و ستاره‌ی فیلم لئوناردو دی‌کاپریو دو جایزه‌ اصلی هفتاد و سومین دوره جوایز گلدن گلوب را از آن خود کردند، الخاندرو گونزالس ایناریتو نیز برنده‌ جایزه بهترین کارگردانی گلدن گلوب شد.

نحوه‌ی انتخاب برندگان از میان نامزدهای جوایز بسیاری را شگفت‌زده کرد و مهر باطلی بر بسیاری از پیش‌بینی‌های پیش از اعلام جوایز زد.

 

البته در زمان اعلام نامزدهای جوایز نیز بسیاری از قرار گرفتن فیلم «مریخی» در میان نامزدهای جایزه بهترین فیلم کمدی یا موزیکال شگفت‌زده شده بودند، و جالب اینکه همین تریلر علمی تخیلی جایزه بهترین فیلم موزیکال یا کمدی را گرفت و مت دیمن نیز برای بازی در نقش یک فضانورد سرگردان بر کره مریخ جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در یک فیلم کمدی را دریافت کرد.
 

البته ریدلی اسکات در شاخه کارگردانی به جایزه نرسید، و رقابت را به ایناریتویی واگذار کرد که سال گذشته هم با «بردمن» نامزد دریافت همین جایزه در گلدن گلوب و برنده جایزه بهترین کارگردانی اسکار بود. البته بسیاری اعتقاد دارند که اسکار سال پیش او تاثیر زیادی در دیده شدن امسال «بازگشته از گور» دارد.
 

«بازگشته از گور» درامی تاریخی که در شرایط طبیعی بسیار دشوار فیلمبرداری شده است، به گونه‌ای که خود ایناریتو آن را سخت‌ترین کار دوران فعالیت حرفه‌ای خود می‌داند و در عین حال می‌گوید : «درد موقتی است اما یک فیلم تا همیشه باقی می‌ماند.»
 

جوایز اصلی شاخه‌ی بازیگری را لئوناردو دی‌کاپریو و بری لارسون به ترتیب برای بازی در «بازگشته از گور» و «اتاق» از آن خود کردند. شاید بیرون آمدن نام دی‌کاپریو از پاکت برنده‌های گلدن گلوب چندان عجیب نمی‌نمود اما در نقطه‌ی مقابل بسیاری برنده را کیت بلانشت برای بازی درخشانش در «کارول» می‌دانستند هر چند که این اتفاق نیافتاد و لارسون برنده شد.
 

تا چند روز دیگر نامزدهای نهایی اسکار اعلام خواهند شد و برنده شدن جایزه گلدن گلوب احتمالا تاثیر زیادی در قرار گرفتن نام یک بازیگر در این فهرست خواهد داشت. باید منتظر نشست و دید که آیا طلسم بردن اسکار برای دی‌کاپریو شکسته‌ خواهد شد یا خیر؟
 

همکاری جنیفر لارنس با دیوید او.راسل همواره برای این بازیگر خوشایند و موفقیت‌آمیز بوده است. همانگونه که پیش از این بازی در کمدی رمانتیک «دفترچه‌ی امیدبخش» جایزه بهترین بازیگر زن در یک کمدی یا موزیکال سینمایی را برای او به ارمغان آورده بود، این بار نیز نقش‌آفرینی در فیلم دیگری از راسل به نام «جوی» همان جایزه را نصیب او کرد. لارنس در توصیف رابطه‌ نزدیک خود با راسل به شوخی گفته است که می‌خواهد پس از مرگ قبرش کنار قبر راسل باشد!
 

سیلوستر استالونه جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای بازی در «کرید» از آن خود کرد. با توجه به این که چهار دهه پیش از این همین کاراکتر راکی بود که او را به شهرت و موفقیت رساند، استالونه نیز از دوست خیالی قدیمی خود راکی بالبوا تشکر کرد که همواره بهترین دوستش بوده است.
 

در قسمت جوایز تلویزیونی نیز شگفتی‌هایی رخ داد. یکی از این شگفتی‌ها اعطای جایزه بهترین سریال کمدی به سریال «موتزارت در جنگل» در حضور رقبای شناخته‌شده‌تری مانند «ویپ» و «نارنجی سیاهی تازه است» بود. البته در بخش سریال‌های درام هم با اتفاقی مشابه روبه‌رو بودیم و در حضور سریال‌های مطرحی چون «بازی تاج و تخت» و «امپراتوری» جایزه به «آقای روبات» اعطا شد.  البته انتخاب کریستین اسلیتر از سریال «آقای روبات» و مورا تیرنی از سریال «رابطه» به عنوان برندگان جوایز بازیگران نقش مکمل نیز به نوبه‌ی خود در خراب کردن پیش‌بینی‌ها نقش بسزایی داشت. می‌توان به این شگفتی‌ها جوایز گیل گارسیا برنال، راشل بلوم و در نهایت لیدی گاگا را نیز اضافه کرد.
 

شگفت اینکه حتی خود وینسلت نیز از بردن جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن در حضور رقبایی چون آلیسیا ویکاندر و هلن میرن تعجب کرده بود. آرون سورکین نیز که برای نوشتن فیلمنامه «استیو جابز» جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرده بود، اعتراف کرد : «گمان می‌کردم که شانس من برای بردن این جایزه به همان اندازه‌ای است که احتمال دارد جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن در یک کمدی یا موزیکال را برنده شوم.»
 

از شگفتی‌سازان که بگذریم برخی برندگان هم بودند که بسیاری پیش از مراسم با اطمینان از برد آنها سخن می‌گفتند. در صدر آن‌ها می‌توان به انیمیشن تحسین‌شده‌ی «پشت و رو»، و درام «پسر شائول» اشاره کرد که به ترتیب جوایز بهترین فیلم پویانمایی و بهترین فیلم خارجی زبان را از آن خود کردند.
 

باید اعتراف کرد که اعطای جایزه بهترین سریال کوتاه به «تالار گرگ» و جایزه بهترین بازیگر مرد در یک سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی به اسکار آیزاک برای بازی در «یک قهرمان نشانم بده» نیز دور از انتظار نبود و صد البته پیش‌بینی جایزه بهترین بازیگر مرد در یک سریال درام برای جان هام در فصل آخر «مد من» نیز کار دشواری نبود.

 

فهرست برندگان جوایز گلدن گلوب :
 

بهترین فیلم درام : «بازگشته از گور»
 

بهترین فیلم موزیکال یا کمدی : «مریخی»
 

بهترین فیلم پویانمایی : «پشت و رو»
 

بهترین فیلم خارجی زبان : «پسر شائول»
 

بهترین کارگردان : الخاندرو گونزالس ایناریتو برای «بازگشته از گور»
 

بهترین بازیگر مرد در یک فیلم درام : لئوناردو دی‌کاپریو در «بازگشته از گور»
 

بهترین بازیگر زن در یک فیلم درام : بری لارسون در «اتاق»
 

بهترین بازیگر زن در یک فیلم کمدی : جنیفر لارنس در «جوی»
 

بهترین بازیگر مرد در یک فیلم کمدی : مت دیمن در «مریخی»
 

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد : سیلوستر استالونه در «کرید»
 

بهترین بازیگر نقش مکمل زن : کیت وینسلت در «استیو جابز»

 

بهترین فیلمنامه : آرون سورکین برای «استیو جابز»
 

بهترین موسیقی متن فیلم : انیو موریکونه «هشت منفور»
 

بهترین ترانه فیلم : «نوشته بر دیوار» از فیلم «اسپکتر»
 

بهترین سریال درام : «آقای روبات»
 

بهترین سریال کمدی : «موتزارت در جنگل»
 

بهترین فیلم تلویزیونی یا سریال کوتاه : «تالار گرگ»
 

بهترین بازیگر زن در یک سریال درام : تاراجی پی.هنسون در «امپراتوری»
 

بهترین بازیگر مرد در یک سریال درام : جان هام در «مد من»

 

بهترین بازیگر مرد در یک سریال کمدی : گیل گارسیا برنال در «موتزارت در جنگل»
 

بهترین بازیگر زن در یک سریال کمدی : راشل بلوم در «دوست دختر سابق دیوانه»
 

بهترین بازیگر زن در یک فیلم تلویزیونی یا سریال کوتاه : لیدی گاگا در «داستان وحشت آمریکایی : هتل»

 

بهترین بازیگر مرد در یک فیلم تلویزیونی یا سریال کوتاه : اسکار آیزاک در «یک قهرمان نشانم بده»
 

بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سریال‌ها، فیلم‌های تلویزیونی یا سریال‌های کوتاه : مورا تیرنی در «رابطه»
 

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سریال‌ها، فیلم‌های تلویزیونی یا سریال‌های کوتاه : کریستین اسلیتر در «آقای روبات»

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه