کاپیتان تیم ملی والیبال: برزیل به خون ما تشنه است

کاپیتان والیبال ایران می گوید که از خوش شانسبوده اند که با برزیل و روسیه همگروه شده اند و البته اگر به جمع چهار تیم برسند شاهکار کرده اند.

به گزارش جوان ایرانی،سعید معروف کاپیتان تیم ملی والیبال کار را برای ایران در دور نهایی لیگ جهانی خیلی سخت می داند. چرا که شرایط تیم ها متفاوت است. شاید بدشانسی ایران همگروهی با روسیه وبرزیل قهرمان و نائب قهرمان دوره قبل لیگ جهانی است. به همین خاطر است که ادعای برد ایران از حریفانش در دور نهایی لیگ جهانی را خیال واهی می داند. هر چند ایران را حریف دست و پا بسته ای هم نمی داند.

به نظر معروف بازی با برزیل به مراتب مشکل تر از روسیه است: «برزیل به خون ماتشنه است.»

* دور نهایی لیگ جهانی را چطور می بینی؟

- بازی در این مرحله سخت تر از بازی های گروهی است تیم هایی که استرس صعود داشتند مثل برزیل فشار از روی آن ها برداشته شده، بازی ها متفاوت تر از دور مقدماتی است ولی مهم این است که ما بردها و باخت های این یک ماه را فراموش کنیم و بدانیم دور نهایی، تورنمت جدیدی است و باید دوباره از صفر شروع کنیم.

* همگروهی با برزیل و روسیه بدشانسی ایران است؟

- گروه سختی داریم اگر 6 تیم را وسط می گذاشتند و رئیس فدراسیون جهانی دستی گروه بندی می کرد، خودش 2 تیم برزیل و روسیه رابا ما در یک گروه قرار نمی داد ولی از آنجایی که ما همیشه خوش شانس بودیم، این قرعه به ما افتاد. در هر صورت فرقی هم نمی کند، بازی با تیم های دیگر مثل ایتالیا و آمریکا هم سختی های خاص خودش را دارد. هر چند به پای برزیل و روسیه نمی رسد. با این حال انگیزه ما زیاد است، اگر با برد یک بازی به جمع چهار تیم اول برسیم، ایده آل ایده آل است اما اگر این اتفاق نیفتد و تیم ششم دورنهایی هم شویم بازهم کارمان را انجام داده ایم.

* بازی های ایران در فلورانس نمایش اوج توانایی اش محسوب می شود؟

- ما در این چند ساله در هر تورنمنتی، خوب بازی کردیم شاید یک سری جاها نتیجه گرفته ایم و یک سری جاها نگرفته ایم ولی الان تیم ها خیلی نزدیک به هم هستند، همه تیم ها یک درصد شانس دارند، برزیل احتمال دارد اول شود یا حتی ششم، ایتالیا احتمال دارد فینالیست شود و شاید هم جزو 4 تیم نیاید. اینجور نیست که تیمی آنقدر قوی تر باشد که بقیه تیم ها را 3 - صفر ببرد و قهرمان شود. درست است برای برزیل و روسیه شانس بیشتری قائلند اما به نظرم آنها شانس زیادی ندارند. تیم ایران هم از این شرایط مستثنی نیست، همان طور که ادعا نمی کند همه تیم ها را می تواند ببرد، همان طور از پیش باخته هم نیستیم. ما در هیچ تورنمنتی اینطور نبوده و از این به بعد هم نیست. هدف ما این است که خوب بازی کنیم، اگر نتیجه همراهش باشد یک شاهکار به شاهکارهای قبلی اضافه می شود اگر هم نه که انگیزه مان را برای جام جهانی لهستان از دست نمی دهیم.

* در دور نهایی متفاوت از مقدماتی بازی می کنید؟

- یعنی در دور نهایی هندبال بازی کنیم یا فوتبال (با خنده). در والیبال هیچ تیمی نمی تواند بعداز یک هفته پوست اندازی کند. تنها فرقی که دیده می شود فشاری است که روی آنهاست. در مرحله اول شاید برزیل برای صعود از گروه به خاطر مشکل و استرس بازی روان همیشگی اش را نمی کرد. شاید تنها تغییر تیم ها در این مسائل باشد. وگرنه از نظر بار فنی در یک هفته فاصله بین مرحله مقدماتی و نهایی هیچ تیمی نمی تواند از نظر فنی تغییر کند. نوع بازی ما هم همان است و تنها بستگی به روز، حریف مقابل و نوع بازی آنها برمی گردد. اینکه ما خودمان بازی را کنترل کنیم به جای این که حریف اینکار را بکند خیلی مهم است.

* بازی با برزیل سخت تراست یا با روسیه ؟

- بازی روسیه را ندیده ام. اما برزیل به خون ما تشنه است (با خنده). ما هم این طور نیست که بگوییم به برزیل می بازیم. بازی امان را انجام می دهیم. چه بسا بهتر از بازیهای دور مقدماتی، چرا که در فینال برای ما راحت تر است و چیزی برای از دست دادن نداریم. به نظرم بازی با برزیل خیلی سخت تر از بازی با روسیه باشد. برزیلی ها برای انتقام می آیند.

* توقع بالای مردم از والیبال تیم را اذیت نمی کند؟

- والیبال کاری کرده که توقع مردم بالا رفته و خودش هم باید جوابگو باشد. مردم این پتانسیل را در والیبال دیده اند. البته امسال خیلی بهتر از سال قبل شده مردم نه تنها بازی های ایران را دنبال می کنند بلکه نتیجه تیم های دیگر در دیگر گروه ها هم دنبال می کنند و می دانند که حریفان ما نه تنها دست و پا بسته نیستند که از نظر سابقه و کارنامه ده سروگردن از ما بالاتر هستند. حالا هم کارشناسان روی کاغذ هیچ شانسی برای صعود و نتیجه به ایران نمی دهند، چرا که ما به جایگاهی نرسیدیم که همه ما را مدعی حساب کنند. حالا این که ما چه نتایجی را گرفتیم توانایی والیبال ایران بوده. مردم باید بدانند قهرمان و نائب قهرمان دوره گذشته لیگ جهانی و المپیک در گروه ما هستند این که ما بخواهیم ادعا کنیم همه تیم ها را می بریم خیال واهی است. اگر ببریم اتفاقی عجیب و غریب در جدول است که برای فدراسیون جهانی هم غیرقابل باور است اگر هم نیفتد به برزیل و روسیه باختیم.

* ارتباط بازیکنان با کواچ چطور است؟

- مهمترین حسن کواچ این بود که خیلی زود با بچه ها ارتباط برقرار کرد و جمع را به دست گرفت. درست است که بچه ها در این زمینه کمکش کردند.آن هم با تفکر حرفه ای مربی جدید و تغییر را قبول کردند، ولی خود کواچ هم خیلی نقش داشت و موفق بود. از طرفی بردهای تیم هم کمک کرد تا خوبی ها بیشتر به چشم بیاید و نکات مثبت رد و بدل شود بین مربی و بازیکنان. کواچ هیچ وقت صحبت از باخت نمی کند. مساوی که در والیبال نداریم و تنها حرف برد می کند. او همیشه دوست دارد تیمش برنده باشد و از همه مسابقات چه جام رمضان، چه لیگ ایران و چه لیگ جهانی فقط با برد راضی می شود.

* نبود شهرام محمودی مشکل ساز نمی شود؟

- شهرام در بازی های مقدماتی مهره تأثیرگذار بود و در بیشتر بازی ها امتیاز آورترین بازیکن شد. اما غفور هم بازیکن بی تجربه نیست و سال گذشته هم لیگ جهانی را تجربه کرده. فکر می کنم از این بابت مشکلی نداریم و هرکدام باشند به تیم کمک می کنند. امیدوارم غفور هم مثل سال گذشته خوب بازی کند و نه تنها جای خالی شهرام دیده نشود بلکه خودش هم وزنه ای باشد برای کمک به تیم.

خبرآنلاین

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه